Michał Bigoraj

O mnie

Kim jestem?

Michał Bigoraj – dziennikarz muzyczny, specjalista ds. reklamy i marketingu, menedżer muzyczny, organizator imprez oraz miłośnik, fan, pasjonat i kolekcjoner muzyki (zwłaszcza rockowej).
Magister ekonomii Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Ukończyłem także menedżerskie studia podyplomowe dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. 

Specjalista ds. marketingu i reklamy oraz członek zespołu redakcyjnego kwartalnika „Świat Elit. Dla tego magazynu przede wszystkim sprzedaję powierzchnie reklamowe i dbam o jak najlepsze relacje z klientami.

Podobną rolę pełniłem wcześniej w:

– miesięczniku „Gazeta Żoliborza” (i związanym z nim portalu),
– magazynie „Presto” (i związanym z nim portalu www.prostoomuzyce.pl),
– magazynie „Twoja Muza” (już nieistniejącym),
portalu Infomusic.pl, a następnie Infomuza.pl (jeden z portali wchodzących w skład grupy portali Infomusic.pl).

Dla portali wchodzących w skład grupy Infomusic.pl ciągle piszę artykuły (relacje, recenzje, zapowiedzi, wywiady) i przeprowadzam wywiady w formie online oraz video. Przeprowadzam także wywiady dla wspomnianego „Świata Elit”.

Okazjonalnie pisuję także dla innych mediów, m.in. „Teraz Rocka” i „Przeglądu”. Do niedawna współpracowałem także z portalem WiaraRocka.com.

Jestem prawdopodobnie jedynym w Polsce dziennikarzem, którego teksty były zamieszczane zarówno w największym w kraju magazynie związanym z muzyką poważną („Twoja Muza”), jak i największym rodzimym magazynie poświęconym muzyce rockowej („Teraz Rock”).

W życiu napisałem kilkaset tekstów i przeprowadziłem dużą ilość wywiadów.

Tematyka moich tekstów i rozmów dotyka zarówno muzyki rozrywkowej jak i poważnej. Często dotyczy także pogranicza tych dwóch gatunków. W swoim dorobku mam różne gatunki tekstu dziennikarskiego jak np.: artykuł tematyczny, relacja z koncertu/fetsiwalu, wywiad (także video czy online), zapowiedź czy recenzja. Za największą cechę tekstów swego autorstwa uważam właśnie uniwersalność. Swobodnie czuję się opisując zarówno koncert rockowy, recenzując płytę z muzyką rozrywkową lub poważną jak i opisując musical czy przeprowadzając wywiad z dyrektorem filharmonii. Zdecydowanie najwięcej moich tekstów dotyczy muzyki rockowej.

Okazjonalnie przygotowuję także materiały dziennikarskie związane z innymi dziedzinami niż muzyka. Przede wszystkim ze sportem, kulturą, biznesem, turystyką i kabaretem.

Od września 2021 do grudnia 2022 roku byłem menedżerem grupy NoVela.

W 2017 r. byłem pracownikiem działu marketingu Warszawskiej Opery Kameralnej.

Od 2010 do 2014 r. współpracowałem jako dziennikarz i specjalista ds. reklamy z portalem Maestro.net.pl – największym portalem muzyki klasycznej w Polsce. 

W latach 2009–2010 byłem dziennikarzem nieistniejącego już portalu Netbird.pl.

Najwięcej moich artykułów związanych było z zespołem Queen. Udzieliłem wielu wywiadów (radiowych, telewizyjnych, prasowych) dotyczących zespołu. Promowałem książki o zespole. 1 września 2008 r. na rynku ukazała się moja debiutancka książka „Przewodnik fana Queen po Londynie” (wydawnictwo Beseder), będąca pierwszą tego typu publikacją na świecie. Obecnie planowane jest drugie wydanie książki.

Członek-założyciel Polskiego Fanklubu Queen. W latach 2009–2013 byłem członkiem jego rady nadzorczej i pełniłem w nim funkcję specjalisty ds. PR. Były członek Official International Queen Fan Club.

W ramach działalności w Polskim Fanklubie Queen współorganizowałem m.in. wyjazdy na koncerty Queen z Paulem Rodgersem i Adamem Lambertem, spotkania fanów, ogólnopolskie zloty fanów oraz inne imprezy. Publikowałem także teksty w fanklubowym magazynie „KYA maGAGAzyn”.

Wspierałem od strony organizacyjnej (pomagałem w promocji i odpowiadałem za patronat medialny w ramach działalności Polskiego Fanklubu Queen) i jako dziennikarz przygotowanie wszystkich czterech dotychczasowych koncertów Queen z Adamem Lambertem w Polsce oraz koncertu Briana Maya z Kerry Ellis. Pomagałem także w organizacji premiery projektu Queen Symfonicznie, imprezy Tribute to Queen (której byłem współorganizatorem), projektu A Spectacular Night of Queen, musicalu „Rapsodia z Demonem” oraz wielu innych imprez.

Ukończyłem kurs dla redaktora prowadzącego organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. 

Jestem członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta, do którego członkowie są przyjmowani na podstawie swojego dziennikarskiego dorobku.

W 2020 r. (wraz w parze z Zygmuntem Chajzerem) zająłm (ex æquo z Wojtkiem Cugowskim, który był w parze z innym słuchaczem) pierwsze miejsce w drugiej edycji organizowanego przez Rock Radio Wielkiego Testu z Klasyki Rocka.

W latach 2010–2013 prowadziłem jednoosobową firmę – Klasyka Rozrywki, która świadczyła usługi dziennikarskie i reklamowe, organizowała imprezy artystyczne i wyjazdy na koncerty (w formie imprez turystycznych) oraz sprzedawała książki muzyczne przez Internet. 

Pod poniższym linkiem można znaleźć wybrane przykłady mojej dziennikarskiej twórczości dla różnych mediów:

Prowadzę oficjalny profil dziennikarski na Facebooku. Głównym celem jest prezentowanie mojej dziennikarskiej twórczości, którą od wielu lat uskuteczniam we współpracy z różnymi mediami, ale także niezależnie od nich. Oczywiście na stronie prezentowane są także unikalne treści, które pojawią się tylko na profilu. Ze stroną powiązany jest też mój kanał na YouTubie. Prezentuję na nim regularnie tematyczne vlogi muzyczne, wywiady ze znanymi artystami, czy też osobami z branży muzycznej. Znajdują się tu filmiki polecające kanał nagrane przez różnych znanych artystów.

Oficjalny profil dziennikarski na Facebooku

Kanał na YouTubie